Jak na zdanění z pronájmu?
16. 5. 2023

Jak na zdanění z pronájmu?

Jako realitní makléř se často setkávám s otázkami ohledně zdanění příjmů z pronájmu. Proto jsem se rozhodl napsat tento článek, ve kterém vám přiblížím základní informace a tipy, jak správně zdanit příjmy z pronájmu.

Co je třeba vědět o zdanění z pronájmu?

Především je důležité si uvědomit, že příjmy z pronájmu jsou podléhající zdanění. Pokud tedy pronajímáte nemovitost, musíte zdanit veškeré příjmy z této činnosti. Základem pro výpočet daně je čistý příjem z pronájmu, který se stanoví odečtením nákladů spojených s pronájmem od hrubého příjmu.

Dále je třeba si uvědomit, že zdanění z pronájmu se řídí zákonem o daních z příjmů. Podle tohoto zákona jsou příjmy z pronájmu zařazeny do kategorie příjmů ze závislé činnosti. To znamená, že na tyto příjmy se vztahuje sazba daně z příjmu fyzických osob, která je pro rok 2021 stanovena na 15 %. Pokud tedy máte příjem z pronájmu ve výši 100 000 Kč, musíte zaplatit daň ve výši 15 000 Kč.

Je třeba si také uvědomit, že zdanění z pronájmu se týká pouze fyzických osob. Pokud tedy pronajímáte nemovitost prostřednictvím své firmy, platí pro vás jiná pravidla.

Jak správně zdanit příjmy z pronájmu?

Pro správné zdanění příjmů z pronájmu je důležité mít přehled o všech nákladech spojených s pronájmem. Tyto náklady je třeba pečlivě evidovat a využít je při výpočtu čistého příjmu z pronájmu.

U pronájmu lze uplatnit 30% výdajový paušál. V případě, že jsou skutečné výdaje nižší než výdajový paušál, tak se díky výdajovému paušálu zaplatit výrazně méně na dani z příjmu fyzických osob. Když jsou skutečné výdaje vyšší než výdajový paušál, tak je vhodné vést daňovou evidenci. Oproti roku 2013 došlo k omezení výdajových paušálů.

Pokud nejste si jisti, jaké náklady můžete zařadit mezi náklady spojené s pronájmem, doporučuji vám konzultovat tuto otázku s odborníkem na daně.

Kdy a jak podat daňové přiznání?

Při zdanění příjmů z pronájmu platí povinnost podat daňové přiznání. To se týká všech fyzických osob, které mají příjmy z pronájmu. Daňové přiznání je třeba podat do konce března následujícího roku, ve kterém byly příjmy získány. Pokud tedy máte příjmy z pronájmu za rok 2021, musíte podat daňové přiznání do konce března 2022.

Pokud se chystáte pronajmout svou nemovitost poprvé a nevíte, jak postupovat při zdanění příjmů z pronájmu, doporučuji vám obrátit se na odborníka na daně. Ten vám pomůže s výpočtem daně a poradí vám, jak postupovat při podání daňového přiznání.

Potřebujete poradit s pronájmem?

Pokud se se mnou budete chtít o něčem poradit ohledně pronájmu, neváhejte mě kontaktovat prostřednictvím mého webu. Rád vám pomohu s výběrem vhodné nemovitosti, sestavením smlouvy o pronájmu a samozřejmě i s daněmi z pronájmu.

Petr Procházka
Autor: Petr Procházka

„Mí klienti vědí, že se na mne mohou s důvěrou obrátit kdykoliv potřebují radu nebo pomoc. Rád pomůžu také vám. Nabízím hodnotné realtní služby."

Kontakty: 
tel.: 777 211 511, nebo email: petr@p-prochazka.cz
podrobné info o mě na www.p-prochazka.cz
web na mou realitní kancelář je www.housein.cz

 

 

 

 

 

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb. Další informace o cookies najdete zde.

Nastavení


Přihlaste se k odběru článků

Jednou do měsíce tipy a rady e-mailem zdarma

zpracováním osobních údajů